facebook

Jesienne porządki, czyli jak przygotować ogród na nadejście zimy

16/11/2015
0 komentarzy

Wraz z nadchodzącym jesiennym sezonem, warto zrobić porządki nie tylko w swojej szafie, ale również i zadbać o swój ogród. Jednak w jaki sposób powinniśmy to zrobić?

 

Dbałość nawet o najdrobniejszy szczegół

Jak już wcześniej wspomniano, bardzo ważne jest właściwe przygotowanie naszego ogrodu na nadejście mroźnej zimy. Niestety wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, iż bardzo niskie temperatury mogą być szkodliwe dla naszych ogrodowych roślin. Z tego powodu powinniśmy starannie zadbać, nawet o najdrobniejszy szczegół.

Przede wszystkim z naszego ogrodu powinniśmy usunąć wszelkie przedmioty, które mogą być narażone na działanie ujemnych temperatur, a także śniegu, czy też deszczu. Zdecydowanie najważniejsze z nich to komplet wypoczynkowy, przykładowo stół z krzesełkami, który pod wpływem wspomnianych czynników atmosferycznych może nam długo nie posłużyć. Niestety meble wykonane z drewna, nawet w przypadku, gdy są odpowiednio zaimpregnowane, mogą nie wytrzymać całej zimy na dworze. Wówczas drewno traci swój doskonały kolor i tym samym nabiera wilgoci. W niektórych przypadkach może nawet pęcznieć. Wtedy mebel jest po prostu do wyrzucenia. Jeżeli nasze drewniane meble są wyposażone w metalowe elementy, musimy mieć świadomość, iż pozostawiając je na całą zimę na dworze, na skutek wspomnianych warunków atmosferycznych, może zostać zapoczątkowany proces korozji. Z pewnością wiele osób zadaje sobie pytanie, co w przypadku mebli wykonanych z tworzywa sztucznego. Otóż musimy mieć świadomość, iż również one nie są w pełni odporne na deszczy czy śnieg. Niestety tworzywo sztuczne, w przypadku, gdy jest poddawane tak zmiennym warunkom atmosferycznym, po pewnym czasie traci swoje cenne właściwości i staje się matowe, tym samym jest mniej odporne na zarysowania. Również może zdarzyć się, iż wspomniane meble staną się bardziej kruche. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku mebli wykonanych z wikliny, czy też technorattanu. Jednak należy pamiętać, iż zanim zdecydujemy się ostatecznie schować nasze meble, należy je odpowiednio oczyścić. Dopiero po całkowitym ich wyschnięciu, możemy schować je do piwnicy lub garażu, jednak powinniśmy pamiętać, iż pomieszczenie powinno być suche. Nie dopuszczalne jest, aby w pomieszczeniu była wilgoć lub też było ono zagrzybione. Tak przechowywane meble, jak i inne rodzaje wyposażenia naszego ogrodu, takie jak między innymi parasol lub też narzędzia ogrodowe, z powodzeniem przetrwają sezon zimowy i tym samym będą w idealnym stanie na przyszły rok. Warto pamiętać o odpowiednim magazynowaniu, ponieważ pozostawiając wiele niepotrzebnych rzeczy w ogrodzie, możemy narazić się na niepotrzebne straty.

Jeż

Ochrona roślin, w zależności od ich rodzaju

Jak już wcześniej wspomniano, ochrona przed wilgocią, a także intensywnymi opadami wszelkich elementów wyposażenia naszego ogrodu jest bardzo ważna. Jednak nie możemy zapominać, iż w naszym ogrodzie głównie rosną rośliny, które także wymagają szczególnej opieki. Doskonałym rozwiązaniem pod koniec sezonu letniego lub też tuż na początku sezonu jesiennego, jest zrobienie specjalnej listy, na której umieścimy wszystkie drzewa, krzewy oraz kwiaty, które wymagają specjalnej osłony na zimę. Niestety musimy mieć świadomość, iż nie wszystkie rośliny przetrwają duże mrozy. Z tego powodu, postępując zgodnie z tą listą, każde drzewo oraz krzew, jak i również rośliny, powinniśmy otoczyć szczególną opieką.

Warto również pomyśleć o naszych roślinach doniczkowych. Niestety kwiaty, które przez lato cieszyły nas swoim pięknem w ogrodzie, takie jak między innymi pelargonie czy surfinie, również powinniśmy usunąć z ogrodu. Najlepszym rozwiązaniem jest schowanie kwiatów w donicach przed mroźną zimą do piwnicy. Warto dodać, iż piwnica powinna być zaciemniona, aby kwiaty były w doskonałej kondycji na wiosnę. Również temperatura w pomieszczeniu, w którym chcemy przechowywać wspomniane donice z kwiatami, nie powinna wynosić mniej niż 0 stopni Celsjusza. A co w przypadku roślin zimozielonych? Tego typu kwiaty również powinniśmy usunąć na zimę z naszego ogrodu. Warunki ich przechowywania są bardzo zbliżone do warunków przechowywania wcześniej wspomnianych roślin roślin pojemnikowych, które są szczególnie wrażliwe na mrozy. Warto pamiętać, iż w przypadku roślin zimozielonych, piwnica, w której będziemy je przechowywać lub też inne, specjalnie wydzielone w tym celu pomieszczenie, powinno być stosunkowo widne. Również bardzo istotnym faktem jest temperatura, jaka panuje w pomieszczeniu. Powinna być ona wyższa niż w pomieszczeniu, w którym przechowujemy rośliny pojemnikowe, które są wrażliwe na mrozy. Specjaliści zalecają, aby wynosiła ona nie mniej niż 3 stopnie, jednak nie więcej niż 10 stopni Celsjusza. Powinniśmy szczególnie o tym pamiętać.

Czym należy osłaniać rośliny?

Osłona roślin ogrodowych, które są szczególnie wrażliwe na niską temperaturę, jaka panuje w sezonie zimowym, jest bardzo ważna. Wiele osób ma tego świadomość i tym samym zadaje sobie pytanie, jak przygotować ogród do zimy i profesjonalnie ochronić swoje rośliny, aby się nie zniszczyły?

Warto wiedzieć, iż obecnie na rynku możemy spotkać bardzo różnorodne materiały, które mogą posłużyć do ochrony roślin przed mrozem oraz innymi, szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Wiele osób swoje krzewy oraz drzewka, jak i również kwiaty osłania słomą oraz matami słomianymi. Zdecydowanie zabezpieczają nasze rośliny i chronią je przed dostaniem się wilgoci, jednak musimy mieć świadomość, iż często są doskonałym pokarmem dla zwierząt. Również w tego typu matach, wiele zwierząt tworzy swoje gniazda. Kolejnym produktem, który jest również bardzo popularny i stosowany do ochrony roślin, jest agrowłóknina. Jest to jeden z najbardziej popularnych produktów, ponieważ jest lekki oraz doskonale magazynuje ciepło, jednak również jest to materiał oddychający. Wiele osób decyduje się również wysypać wokół roślin korę lub trociny.

Przygotowanie ogrodu do zimy wbrew pozorom nie jest takie trudne. Wystarczy jedynie kilka prostych zabiegów, a nasze rośliny w przyszłym sezonie będą równie piękne.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.
zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz