facebook

Nawożenie trawnika – kiedy je wykonać?

20/10/2017
0 komentarzy

Prawidłowe i wykonane w odpowiednim czasie nawożenie trawnika jest gwarantem uzyskania gęstej, dobrze wybarwionej i silnej trawy. Zabieg powinno się wykonywać trzy razy do roku. Wynika to z faktu szybkiego zużywania przez płytko zakorzenioną trawę składników odżywczych znajdujących się w wierzchniej warstwie gleby. Przed posianiem trawy należy uzupełnić podłoże w odpowiednie do prawidłowego wzrostu trawy składniki mineralne. Czynność tę wykonuje się w okresie wiosennym po przejściu wczesnowiosennych przymrozków.

Nawożenie istniejącego trawnika rozpoczynamy na przełomie marca i kwietnia, zaraz po pierwszym wiosennym koszeniu murawy. Pozwoli to wzmocnić trawę po zimie i wspomóc ją w odrastaniu. Kolejny zabieg uzupełniający nawóz należy przeprowadzić w czerwcu. Ostatnie nawożenie wykonujemy w połowie sierpnia. Zabiegi nawożące wykonywane w późniejszym mogą spowodować nadmierny rozrost trawy, co potencjalnie zmniejszy odporność na mróz. Dostępne są również nawozy do trawy, które można stosować w okresie jesiennym, nawet do października.

Jak nawozić trawnik?

Nawożenie trawnika murawy najlepiej wykonać za pomocą siewnika. Oczywiście można aplikować nawóz do trawy ręcznie. Najważniejszym jest jednak równomierne rozsypanie nawozu na powierzchni murawy. Dla pewności warto przeprowadzić zabieg wzdłuż i w poprzek trawnika. Dzięki temu będziemy mieli pewność starannego i równomiernego zaaplikowania nawozu. Nierówne rozsypanie może powodować wybarwianie się i umieranie trawy w miejscach, gdzie podano za dużo preparatu. Po rozsypaniu nawozu do trawy należy podlać murawę.

Nawozy do trawy – jakie wybrać?

Szeroka dostępność środków do nawożenia i pielęgnacji trawy powoduje, że możemy się pogubić. Warto zatem dokładnie zapoznać się z wszystkimi informacjami na opakowaniu nawozu do trawy. Podstawowy podział nawozów do trawy to podział sezonowy. I tak na okres jesienny najlepsze są te ze zmniejszoną zawartością azotu, a także długodziałające i powoli uwalniające składniki mineralne nawozy, które pozwalają trawie na wiosnę odzyskać siłę i piękną barwę. W zależności od rodzaju trawy należy wybierać odpowiednie środki. Na przykład dla murawy z dużą zawartością mchu należy stosować środki odkwaszające.

Świetnym wyborem jest linia nawozów do trawy Ziemovit. Dostępne w sprzedaży granulowany nawóz do trawy Ziemovit zapewni Twojemu trawnikowi wyjątkową trwałość, właściwą zawartość darni oraz intensywne, zielone wybarwienie trawy przez cały okres wegetacyjny. Wypróbuj również jesienny nawóz do trawy, którego wolno uwalniające się składniki w odpowiedni sposób zasilą trawnik przez okres zimowy i zapewnią wspaniały, bujny wygląd trawnika na wiosnę. Dla trawników z dużą zawartością mchu wybierz granulowany nawóz do trawy z mchem, który dzięki zawartym składnikom, umożliwia odpowiednie ukorzenianie się i wzrost trawy przy jednoczesnym wypieraniu mchu z darni. Produkty Ziemovit to doskonałe rozwiązanie dla utrzymania imponującego wyglądu Twojego trawnika.

 

Źródło: Ziemovit.pl

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz