facebook

Pomysły na praktyczny recykling w ogrodzie

18/09/2017
0 komentarzy

Codziennie wiele rzeczy trafia na śmietnik. Tymczasem przy odrobinie kreatywności, różne zużyte przedmioty wykorzystać można ponownie, na przykład w ogrodzie przydomowym.

Co i w jaki sposób można wykorzystać?

Kartony i butelki po napojach

Warto użyć kartonów po napojach. Należy usunąć bok kartonu, na przykład wycinając go przy pomocy nożyczek lub noża. Po wypełnieniu ziemią, dobrze jest lekko go przygnieść. Dzięki temu ziemia będzie mogła rozejść się po doniczce równomiernie. Do tego celu nadają się wszystkie rodzaje kartonów. Najlepiej wysiewać w nich zioła oraz kwiaty. Podobne zastosowanie mają plastikowe butelki. Jednak w przypadku okrągłych niezbędna może okazać się podpora lub podwieszenie, przez co są nieco mniej wygodne od prostokątnych kartonów. Do recyklingu można też wykorzystać przeźroczyste butelki po napojach. Mogą się bardzo dobrze sprawdzić jako nieduże szklarnie. Wystarczy pozbyć się dna butelki, a następnie nakryć nią wybraną roślinę. W przypadku sadzonek roślin tropikalnych, dobrze jest zostawić korek i wywiercić nieduże otwory na całej butelce. Sprawdzają się w tym celu praktycznie wszystkie butelki z plastiku przeźroczystego. Mniejsze wykorzystać można na siewki, a największe do warzyw w rodzaju cukinii czy dyni.

Pojemniki i worki po żywności

Pojemniki po lodach czy maśle bardzo dobrze sprawdzają się w formie głębokich korytek. Można w nich ustawić malutkie doniczki. Po napełnieniu wodą, rośliny mogą same pobierać wystarczającą jej ilość. Pojemniki można też wykorzystać jako normalne, większe doniczki. Najlepiej w tym celu sprawdzają się pojemniki po:

  • mięsie
  • grzybach
  • rybach
  • ziołach i warzywach

Niektóre pojemniki po owocach również mogą się nadawać, ale muszą być pozbawione jakichkolwiek dziur. Pudełka z grubszym wieczkiem mogą działać jak doniczki z podkładką. Wystarczy zrobić dziurę w dnie pojemnika, a jako tackę wykorzystać wieczko. W takim zastosowaniu sprawdzają się opakowania po twarogach czy serkach. Warto wykorzystać także worki. Niektóre warzywa można uprawiać bezpośrednio w nich. Przy położeniu poziomym, najlepiej będą rosły warzywa takie jak np. pomidory. Natomiast ziemniaki najlepiej uprawiać w układzie pionowym, ze stopniowym dosypywaniem ziemi. Duże worki mogą z powodzeniem zastąpić podwyższone grządki czy skrzynie. Jednak ziemia może z nich wypływać podczas obfitego deszczu lub podlewania.

Na szybszy wzrost roślin

Doniczki z kubeczków i puszek metalowych

Jako doniczki do najsilniejszych i szybko rosnących roślin, wykorzystać można kubeczki jednorazowe. Sprawdzają się on w przypadku roślin takich, jak np.

  • bób
  • groch
  • groszek pachnący

Najlepiej wykorzystywać je tylko przez krótki czas, ponieważ nie nadają się one do wysiewania roślin długo rosnących. Ogród może zostać wyposażony również w puszki po konserwach. Nagrzewają się one bardzo szybko, dlatego do uprawiania roślin należy specjalnie je przygotować. Konieczne jest zapewnienie odpływu wody i drenażu, zwłaszcza w przypadku uprawy gatunków rosnących w cieniu lub półcieniu. Dotyczy to większości warzyw liściastych, takich jak np.

  • sałata
  • szczypiorek
  • pietruszka naciowa

Warto również pamiętać o tym, że puszki metalowe z czasem mogą pokryć się rdzą.

Doniczki z rolek papieru i wytłoczek po jajkach

Jako małe i ekologiczne doniczki sprawdzają się natomiast rolki od papieru. Można je umieścić w odpowiednim naczyniu i wypełnić ziemią, a następnie uklepać i dosypać. Taka doniczka bardzo szybko wchłania wodę, więc mogą dość szybko pleśnieć. Dlatego najlepiej wykorzystywać ją w przypadku roślin szybko rosnących, takich jak chociażby sałata. W tym celu wykorzystać można zarówno rolki do papieru toaletowego, jak i papierowych ręczników. Bardzo podobne doniczki wykonać można samodzielnie, na przykład z pomocą metalowej puszki i gazety. Podobnie stosuje się wytłoczki po jajkach. Nie są one zbyt głębokie i szybko wchłaniają wodę, dlatego najlepiej używać ich wyłącznie do kiełkowania niedużych roślin.

Torebki po herbacie i skorupki jajek

Jako kiełkowniki bardzo dobrze sprawdzają się torebki po herbacie ekspresowej. Wszystkie gatunki herbaty doskonale spełniają rolę podłoża, które jest w stanie utrzymać wilgoć. Kiedy w takim woreczku wykiełkuje np. słonecznik, można go bez problemu przenieść do gruntu razem z saszetką. Po niedługim czasie będzie ona w stanie samoistnie rozłożyć się w glebie. Torebkę po zaparzonej herbacie wystarczy jedynie odrobinę naderwać, a następnie umieścić w niej nasionko. Po przeniesieniu na podstawkę należy ją lekko podlewać. Do roślin, które rosną wyjątkowo szybko lub wymagają podkiełkowania wykorzystać można skorupki jajek. Najbardziej wyrośnięte sadzonki należy wsadzić do ziemi razem ze skorupką, która po czasie sama się rozłoży i będzie mogła oddać cenny wapń roślinie.

O czym warto pamiętać?

Ponieważ korzenie roślin nie przepadają za słońcem, dlatego lepiej nie uprawiać ich w przeźroczystych i szklanych naczyniach. Materiały szklane i metalowe dodatkowo szybko się nagrzewają, co może prowadzić do poparzenia systemu korzeniowego rośliny. Do nawadniania młodych siewek należy używać wyłącznie wody. Do tego celu można wykorzystać stary pojemnik po płynie do mycia okien, jednak należy go przedtem dokładnie wypłukać i oczyścić. Dobrze jest również pamiętać o podkładkach, które będą magazynowały wodę. One również mogą pochodzić z recyklingu. Są niezbędne, żeby podłoże całkowicie nie wyschło.

Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca meble i akcesoria ogrodowe: https://ogrodolandia.pl Zajrzyj również na nasz FanPage, gdzie codziennie publikujemy nowe porady dot. domu i ogrodu https://www.facebook.com/ogrodolandia

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz