facebook

Rodzaje i właściwości miodu

07/02/2018
0 komentarzy

Miód jest nie tylko pyszny, ale i bardzo zdrowy! Zawiera wiele wartościowych składników, które mogą przyczynić się do poprawy odporności, ale również pomóc regenerować skórę, łagodzić stany zapalne, czy… walczyć ze skutkami stresu!

Miód wielokwiatowy

Jest miodem nektarowym pozyskiwanym z letnich kwiatów. Najczęściej jest jasnobrązowy i wyjątkowo słodki. Pomaga w leczeniu alergii, chorób serca i regulacji ciśnienia. Jest doskonałym dodatkiem do napojów, czy wypieków.

Miód lipowy

Pochodzi z pyłu kwiatów lipy. Ma ostry smak z nutą goryczy. Ze względu na bogatą zawartość olejków eterycznych, flawonoidów, czy garbników  ma szerokie zastosowanie w odżywianiu i lecznictwie. Jest jednym z lepszych środków pomocnych w walce z przeziębieniem, grypą, oraz innym chorobom przy których występuje wysoka gorączka.

Miód gryczany

Pozyskiwany z kwiatów gryki. Ma ciemną barwę, mocnym zapachem i ostrym smakiem. Zawiera rutynę, która wzmacnia naczynia krwionośne dlatego szczególnie polecany jest osobom starszym. Pomaga też w regeneracji – warto sięgnąć po niego kiedy czujemy się przemęczeni fizycznie lub psychicznie.

Miód akacjowy

Wytworzony z kwiatów akacji miód ma kolor biały lub kremowy, pięknie pachnie i jest bardzo słodki. Bardzo wolno się krystalizuje dlatego najczęściej spotyka się go w postaci płynnej. Polecany jest przy zaburzeniach układu trawiennego tj. zgaga, czy nadkwasota.

Miód spadziowy

Pozyskuje się go ze spadzi, czyli soku drzew iglastych lub liściastych. Spadź to lepka wydzielina występująca w postaci kropelek na drzewach. Wydzielana jest przez mszyce i czerwce, które wysysają soki z młodych pędów drzew. Miód ten działa antyseptycznie, wykrztuśnie i przeciwzapalnie. Jest jednym z najdroższych miodów na rynku.

Miód wrzosowy

Ma ciemnobrunatny odcień oraz ostro-gorzki smak. Nie zawiera wielu witamin, jednak jest bogaty w enzymy i wolne aminokwasy. Działa leczniczo przy problemach z nerkami, drogami moczowymi, czy gruczołem krokowym u mężczyzn. Łagodzi stany zapalne gardła i jamy ustnej oraz jelit.

Miód koniczynowy

Pozyskiwany z kwiatów białej koniczyny miód  ma jasną barwę i specyficzny, kwaskowaty smak.  Miód pozyskiwany z czerwonej koniczyny jest lekko kwaśny i w łososiowym kolorze. Ma działanie wyciszające i uspokajające, sprawdza się tez przy infekcjach układu oddechowego.

Miód malinowy

Powstaje z kwiatów malin i jest raczej trudnodostępny. Jego smak może różnić się w zależności od tego z jakiego gatunku malin powstał. Zazwyczaj jest dość słodki, a zarazem kwaskowaty.  Dzięgi bogatym właściwościom odżywczym jest doskonały dla osób, które borykają się z permanentnym zmęczeniem i brakiem energii. Skutecznie obniża również ciśnienie i poprawia krążenie.

Miód ziołowy

Pozyskiwany jest różnych ziół np. z melisy, rumianku, lawendy, macierzanki, szałwii, czy bazylii. Jego smak i właściwości uzależnione są od tego, jaka roślina w nim przeważa. Miody ziołowe są pomocne w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych, działają przeciwbakteryjnie i wspomagają pracę układu pokarmowego.

Miód klonowy

 Pozyskiwany jest z rozkwitających drzew klonowych. Jego cecha charakterystyczna to ciemna barwa oraz bardzo łagodny smak. Zawiera bardzo dużo białka, fruktozy oraz wiele witamin. Pomaga przy alergii i przeziębieniach.

Miód słonecznikowy

Ma złocisty odcień i delikatny smak. Pozyskuje się go z nektaru słonecznika. Pomaga w leczeniu chorób układu krążenia, wątroby i w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Jest również skuteczny w walce z chorobami skóry.

Miód leśny

Pozyskuje się go z nektarów leśnych roślin. Może mieć barwę szarożółtą lub szarozieloną. Jest delikatny w smaku jednak z wyraźnie odczuwalnym aromatem lasu. Pomaga w walce z przeziębieniem i poprawia apetyt.

Miód cząbrowy

Miód z kwiatów cząbru ma bardzo delikatny zapach i specyficzny, gorzki smak, który pozostawia w ustach uczucie lekkiego pieczenia. Jest ciemny, jednak po krystalizacji zmienia kolor na jaśniejszy. Świetnie rozgrzewa i jest stosowany w stanach zapalnych dróg oddechowych.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz