facebook

Rodzaje ogrodzeń - wybierz najlepsze dla swojej posesji

25/08/2016
2 komentarzy

Ogrodzenie posesji pełni zarówno rolę dekoracyjną, jak i praktyczną. Zabezpiecza działkę przed wejściem niepożądanych osób, wytycza granicę nieruchomości i jednocześnie stanowi wizytówkę domu. Poznaj dostępne na rynku rodzaje ogrodzeń i wybierz to, które najlepiej spełniać będzie twoje oczekiwania.

Drewniany płot

Wybierając ogrodzenie działki, warto zastanowić się na kilkoma aspektami. Po pierwsze – jaki materiał będzie pasował do stylu elewacji budynku? Po drugie – czy płot ma jedynie symbolicznie odgradzać nas od świata zewnętrznego, czy też faktycznie chronić przed wzrokiem przechodniów, kurzem, pyłem i hałasem z ulicy? Od tego, jak odpowiemy sobie na te pytania, zależy wybór materiału, z którego wykonane będzie nasze ogrodzenie, a także jego kształt. Popularnym rozwiązaniem są drewniane płoty. Mogą mieć one wiele form. Do domów w stylu rustykalnym pasować będą zarówno proste ogrodzenia z desek czy bali, jak i bardziej uniwersalne przęsła drewniane, umieszczone pomiędzy murowanymi słupkami. Decydując się na ogrodzenie drewniane, powinniśmy zwrócić uwagę na właściwe zabezpieczenie drewna przed działaniem grzybów, pleśni oraz zmiennych warunków atmosferycznych.

Ogrodzenia kute i siatki

Kolejnym materiałem chętnie wykorzystywanym do budowy ogrodzeń jest metal (zobacz ogrodzenia z castorama.pl). Bardzo estetyczne są ogrodzenia kute - mogą mieć niezwykle zróżnicowane, niekiedy wręcz artystyczne formy. Przęsła metalowe mogą być umieszczone pomiędzy słupkami metalowymi, lub też – podobnie jak w przypadku drewnianych – pomiędzy słupkami murowanymi z cegły bądź kamienia. Tańszym sposobem na ogrodzenie posesji jest zamontowanie siatki z drutu stalowego ocynkowanego. Siatka jest rozwiązaniem zdecydowanie mniej eleganckim i znacznie mniej trwałym. Jej niewątpliwą zaletą jest jednak niska cena, a także dostępność i łatwość montażu. Jeszcze prostszy jest montaż paneli ze zgrzewanego drutu.

Kamień i beton

Jeśli zależy nam na szczelnym odgrodzeniu się od otoczenia, możemy zdecydować się na postawienie muru z kamienia. Do budowy używane są kamienie łupane i cięte, choć można wykorzystać także otoczaki oraz kamienie polne. Tańszą alternatywą dla tego rodzaju ogrodzenia są płoty betonowe. Wykonywane są z prefabrykowanych segmentów odlewanych z betonu. Do wyboru mamy płyty lite, ażurowe bądź częściowo ażurowe. Betonowe ogrodzenia nie należą do najbardziej efektownych, są jednak stosunkowo trwałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Kolejną możliwością jest wymurowanie ogrodzenia z cegieł - nadadzą się do tego cegły licówki, cegły klinkierowe, ale również stare cegły z rozbiórki.

Wybierając rodzaj ogrodzenia posesji, warto kierować się nie tylko ceną, ale także estetyką oraz rodzajem. Zawsze warto dowiedzieć się więcej, np. tu: http://obejma.pl/aktualnosci/172-jak-ogrodzic-dom-poznaj-rozne-mozliwosci.html

Płot powinien być dopasowany do stylu elewacji domu. Warto rozważyć też inne jego funkcje, takie jak ochrona przed hałasem i kurzem z drogi. Jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy, nie bez znaczenia będzie także kwestia osłaniania posesji przed wzrokiem przechodniów.

zgłoś naruszenie

Komentarze (2)

  • 16.09.2016 (15:38)
    alenek
    Samodzielne lakierowanie nie jest skomplikowane Wymaga tylko czasu i dokładności. Ja malowałem lakierem bezpodkładowym Vidaron. Używałem do tego wałka z krótkim włosiem.
  • 14.09.2016 (08:42)
    wojtek
    Miałem kiedyś te z Castoramy i po 5 latach mogły iść na żyletki ;) Trochę poczytałem o ogrodzeniach od tej pory i w końcu kupiłem w firmie spod Opola, tanio, ocynkowane, pomalowane proszkowo i z gwarancja. Ogro z Niemodlina, polecam bo fachura jakich mało.

Dodaj komentarz