facebook

Rośliny na skalniaki – jakie wybrać?

30/05/2018
0 komentarzy

Nasiona kwiatów kupowane są przez Polaków w ilościach wręcz hurtowych. Lubimy otaczać się ładnie wyglądającymi roślinami, które stają się stałymi elementami naszych balkonów czy ogrodów. Od lat jednym z najmodniejszych rodzai formowania roślinności w nim, jest skalniak. To niewielkich rozmiarów sztuczna forma skalna, która ma sprzyjać rozwojowi pewnych gatunków roślin, a przy okazji naprawdę dobrze wyglądać. Co może się na nim znaleźć?

Rośliny górskie

To pierwsza grupa, którą kojarzy się właśnie z taką formą ogrodu. Zazwyczaj to niewielkie rośliny, o zwartym pokroju i płożącym ukształtowaniu. Naturalnie rosną w wysokich partiach gór, dlatego w naszym klimacie mogą zachowywać się nie zawsze tak, jakbyśmy sobie życzyli. Powinny być sadzone w wąskich przestrzeniach, w górnych partiach układu, co chroni je przed nadmiernym nawadnianiem.

Rośliny cebulowe

Całkowicie odmienną grupą kwiatów, które dobrze prezentują się na skalniakach, są wszelkiego rodzaju rośliny cebulowe – choć najlepiej wybierać jest te kwitnące. Mowa tutaj choćby o tulipanach, które umiejscowione na jednej z półek dadzą ciekawy efekt, a zważywszy że kwitną dość wcześnie, mogą odwracać uwagę od miejsc, w których dopiero wraca życie. Co ważne, rośliny z tej grupy dobrze zimują, więc znika problem z corocznym odwiedzaniem sklepu z nasionami roślin.

Kwitnące byliny

W skalniakach ważne są kamienie oraz kolory. Całą ich mnogość mogą zapewnić byliny, które jako rośliny wieloletnie idealnie sprawdzą się zarówno na małych, jak i dużych formacjach skalnych. Z roku na rok będzie ich przybywać, ponieważ łatwo się mnożą. Zatem jedna wizyta w sklepie z nasionami kwiatów może sprawić, że będziemy się nimi cieszyć podobnie jak kwiatami cebulowymi. Warto pamiętać przy sadzeniu, że potrafią być one całkiem wysokie, dlatego dobrze sprawdzą się w tylnej części skalniaka.

Karłowate krzewy iglaste

Ta grupa roślin naturalnie występuje w średniowysokich partiach gór, dlatego bez dwóch zdań odnajdzie się na naszym skalniaku, trzeba jednak pamiętać że w naszych warunkach mogą okazać się one całkiem ekspansywne. Nadają się więc do zajmowania większych półek, albo jako ochrona dla roślin, które wymagają cienia. Co do ich hodowli, wymagają nawożenia oraz formowania, inaczej stają się bezkształtnymi formami.

Zioła na skalniak

Zarówno oregano, jak i lawenda pięknie kwitną, dlatego spokojnie mogą zasilić szeregi naszego ogrodu skalnego. Nie wymagają dużej uwagi, a przy okazji nasiona kwiatów tego rodzaju, można znaleźć w większości marketów. Nie są drogie, a przy okazji możemy wykorzystywać je w naszej kuchni, co pozwoli uchronić się przed jakimikolwiek przerostami.

Rośliny płożące

Kolejną grupą kwiatów, które warto rozważyć, są wszelkiego rodzaju rośliny płożące. Idealnie sprawdzą się do pokrywania przestrzeni, w których mogą całkiem łatwo rozwijać się chwasty. Przy ich pomocy uda nam się zaoszczędzić sporo pielenia. Co równie ważne, zazwyczaj są to rośliny kwitnące, dlatego dodadzą ogrodowi ciekawego wyglądu. Dobrze jest kupować nasiona kwiatów, które kwitną w różnych okresach, dzięki czemu skalniak będzie przykuwał wzrok przez cały rok.

Rośliny o dekoracyjnych liściach

W sklepie z nasionami kwiatów powinniśmy rozejrzeć się za okazami, które mają nie tyle ciekawe kwiatostany, ale już same liście. Niezależnie od starań, nie uda nam się mieć na skalniaku roślin, które kwitną od marca do października bez żadnych przerw. Nie znaczy to jednak, że ogród w czasie, kiedy nie ma kolorowych kwiatów jest gorszy. I tutaj właśnie do gry wchodzą rośliny, które już samymi liścikami, są w stanie przykuć uwagę. Mogą to być na przykład paprotniki(wymagają one cienia).

Drzewa i krzewy iglaste

Wspominaliśmy już ich karłowate odmiany, ale warto wspomnieć że ciekawym tłem dla wszelkiego rodzaju form skalnym, są dorodne iglaki. Znakomicie nadają się do tego, ze względu na fakt, że w większości przypadków są zimozielone. Odciągają również nadmiar wody z tej części ogrodu oraz pozwalają na sadzenie roślin, które lubią cień bądź półcień. Jest to również ich wada, dlatego te najdorodniejsze powinny znajdować się w całkiem sporej odległości od skalniaka.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz