facebook

Rozdrabniacz do gałęzi - sprytna pomoc przy pracach ogrodowych

03/10/2017
0 komentarzy

Prace porządkowe w ogrodzie, takie jak przycinanie krzewów i drzew, wiążą się z powstawaniem dużej ilości odpadów w postaci gałęzi, pędów czy liści. Urządzenie rozdrabniające pozwala na przetworzenie ich w celu wtórnego wykorzystania, na przykład do ściółkowania.

Jak działa rozdrabniacz gałęzi?

Rozdrabniacze do gałęzi różnią się między sobą wielkością, rodzajem zasilania, systemem tnącym oraz dodatkowymi funkcjami. Wszystkie jednak, niezależnie od różnic, mają podobny sposób działania. Za pomocą ostrzy mielą pozostałości roślinne i mniejsze gałęzie, dzięki czemu nie tylko pozbywamy się odpadów, ale jednocześnie uzyskujemy materiał nadający się do wykorzystania w ogrodzie. Podstawowym zastosowaniem rozdrobnionych gałęzi jest ściółkowanie. Zrębki możemy wykorzystać również w kompoście.

rozdrabniacz-do-galezi.jpg

Rodzaje rozdrabniaczy – podział ze względu na zasilanie

Wśród rozdrabniaczy do gałęzi wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje ze względu na sposób zasilania. Po pierwsze, możemy wybrać rozdrabniacz elektryczny. Sprawdzi się on w przypadku przydomowego zastosowania. Cechuje się dość niską wagą, a co za tym idzie, również mobilnością. Nie jest to sprzęt bardzo wydajny, ale zazwyczaj wystarczający do niewielkich ogrodów. Zwykle wyposażony jest w kosz na zrębki, rzadko natomiast ma automatyczny podajnik, co utrudnia nieco pracę. Drugi rodzaj to rozdrabniacz spalinowy o znacznie większej mocy. Jest to sprzęt ciężki, zwykle posiadający automatyczny podajnik. Dobrze sprawdzi się w przypadku dużych ogrodów i sadów. Zmieli grubsze gałęzie niż w przypadku urządzenia elektrycznego. Trzecim typem rozdrabniacza jest rębak ciągnikowy, zasilany za pośrednictwem paska klinowego.

rozdrabniacz-galezi.jpg

Elementy tnące rozdrabniacza

Rozdrabniacze do gałęzi podzielić można także ze względu na rodzaj elementów tnących. Urządzenia nożowe cechują się prostą konstrukcją, przypominającą nieco niszczarkę do papieru. Ich wadą jest brak zabezpieczenia osoby pracującej, przez co nie są zbyt popularne. Rozdrabniacze z nożami ślimakowymi mają dużą siłę cięcia i znaczną wytrzymałość, ale są mało wydajne. Urządzenia z walcem zębatym charakteryzują się natomiast dużą wydajnością, wytrzymałością i możliwością cięcia nawet grubych gałęzi. Ich wadą jest duży pobór mocy, podobnie jak w przypadku rębaków turbinowych, tnących materiał za pomocą noży osadzonych na obrzeżach turbiny.

Dodatkowe funkcje rozdrabniacza do gałęzi

Kupując rozdrabniacz do gałęzi, warto zwrócić uwagę również na dodatkowe funkcje i wyposażenie. Bardzo pomocny jest system automatycznego wciągania gałęzi, pozwalający zaoszczędzić siły. Przydatny może być bieg wsteczny, pozwalający na wycofanie z maszyny napoczętych już gałęzi. Pojemnik na zrębki ułatwia zbieranie materiału do wtórnego wykorzystania. Wartą rozważenia opcją jest też zabezpieczenie przed uruchomieniem. Koniecznym elementem, nie zawsze oferowanym przez producentów, są koła, ułatwiające przemieszczanie urządzenia w wybrane miejsca w ogrodzie.

Rozdrabniacz do gałęzi to sprytny sposób na pozbycie się pozostałości roślinnych po przycinaniu drzew czy krzewów. W zależności od tego, jakiej wielkości gałęzie potrzebujemy zmielić oraz jak dużo ich mamy, możemy wybrać różne typy rozdrabniaczy.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz