facebook

Tunele foliowe, sprawdzamy jaki najlepiej wybrać.

16/12/2020
0 komentarzy

Tunele foliowe, zwane również cieplarniami, służą do uprawy roślin od przedwiośnia nawet do późnej jesieni. Co dokładnie możemy w nich uprawiać i jakie tunele foliowe pozwolą uzyskać największy plon? Sprawdź, jeśli w kolejnym sezonie chciałbyś mieć własne warzywa!

Wielkość tunelu foliowego

Jaki tunel foliowy wybrać, mały czy duży? Odpowiedź zależy od tego, jak dużo miejsca na niego przeznaczyliśmy oraz jaką kwotę planujemy na niego wydać.

Szeroki wybór tuneli o różnych wielkościach znajdziemy zarówno w sklepach stacjonarnych jak internetowych. Te najmniejsze, 2x2 metry nadają się na najmniejsze działki, ale nie posadzimy w nich wielu warzyw. Jeżeli mamy dużo miejsca, możemy pozwolić sobie nawet na tunel 4x12 metrów. Miejsca w nim nie zabraknie!  

Do przydomowych ogródków najczęściej wybieramy tunele o szerokości 3 m. Dlaczego? Zaleca się, aby grządki miały szerokość około 1,2 metra. Jeśli chcemy sadzić rośliny z lewej i prawej strony tunelu, musimy jeszcze zostawić miejsce na ścieżkę. Tunel o szerokości 3 metrów jest optymalnym wyborem. Z kolei długość tunelu foliowego zależy od długości naszej działki.

Wysokość tunelu foliowego

Kiedy szukamy tunelu foliowego, musimy też zadecydować o jego wysokości. Najlepsze są tunele, w których możemy się swobodnie poruszać i wykonywać prace ogrodowe. Dlatego tunel foliowy powinien mieć co najmniej 180 cm wysokości, choć dostępne są również tunele 2-metrowe, na przykład tutaj https://ogrodosfera.pl/tunele-foliowe. Są zdecydowanie bardziej komfortową opcją, zwłaszcza dla wysokich osób!

W sklepach ogrodniczych znajdziemy też tunele o wysokości 60 cm. Służą głównie do krótkotrwałej ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Można też w nich przygotowywać rozsady.

Krótki tunel foliowy fot. Ogrodosfera.pl

Tunel na stelażu metalowym czy PCV?

Konstrukcja tunelu foliowego może być wykonana z metalu lub rurek PCV. Który materiał jest trwalszy i bardziej odporny na ulewny deszcz i porywisty wiatr?

Stelaże z rurek PCV są bardzo popularne, ponieważ są łatwo dostępne, niedrogie i dobrze znoszą duże nasłonecznienie. Są też lekkie, co ułatwia ich montaż i przenoszenie całego szkieletu bez jego rozbierania. Ponadto PCV to tworzywo sztuczne, dlatego nie ulega korozji. Może jednak odkształcić się np. pod naporem śniegu zimą lub w trakcie silnych wiatrów. Żywotność tuneli foliowych z rurek PCV szacuje się na około 4-5 lat.

Konstrukcje z metalu są bardziej stabilne i mogą wytrzymać dłużej niż 5 lat. Metalowe rurki tworzące stelaż są ocynkowane, dlatego też dobrze znoszą warunki atmosferyczne. Taką konstrukcję trudniej przenieść, ponieważ jest cięższa. Jeśli jednak szukamy trwalszych rozwiązań, bardziej odpornych na wiatr, obciążenia i upływ czasu, tunel foliowy z metalowym stelażem będzie zdecydowanie lepszym wyborem.

Folia perforowana czy bez perforacji?

Ostatnią istotną kwestią jest folia na tunel. Wyróżnia się dwa rodzaje folii: z perforacją lub bez perforacji. Która z nich jest lepsza?

Perforacja ułatwia cyrkulację powietrza w tunelu, jednak tunele z folią perforowaną słabiej utrzymują temperaturę. Choć folia bez perforacji jest cieplejsza, wymaga zdecydowanie częstszego wietrzenia tunelu. Jeżeli folię mamy za domem, nie będzie z tym problemu. Kiedy jednak nasza działka jest położona nieco dalej, lepiej zdecydować się na tunel z folią perforowaną.

Niski tunel foliowy fot. Ogrodosfera.pl

Do jakich upraw nadają się tunele foliowe?

Na koniec podpowiemy, do jakich upraw szczególnie nadają się tunele foliowe.

Możemy w nich z powodzeniem uprawiać:

  • warzywa przedplonowe, np. rzodkiewkę, sałatę i szpinak,
  • warzywa ciepłolubne, np. pomidory, paprykę i ogórki,
  • zioła, np. bazylię i oregano.

Jeśli marzą ci się warzywa z własnego ogrodu, dzięki naszym wskazówkom wybierzesz najlepszy do swoich potrzeb tunel foliowy!

 

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz