facebook

Wiosenna zmiana stylu ogrodu na bardziej uniwersalny

08/05/2017
0 komentarzy

Wraz z nadejściem wiosny warto zmienić wygląd ogrodu. Uniwersalny styl doskonale prezentuje się na każdej przestrzeni. Pasuje zarówno do staroświeckich willi, jak i nowoczesnych domów.

Ogród w stylu uniwersalnym

Uniwersalny styl ogrodu

Jedną z najbardziej przemyślanych, a zarazem neutralnych kompozycji ogrodowych jest styl uniwersalny. Nie wyróżnia się on obecnością wyjątkowych urządzeń oraz żadnymi ekstrawaganckimi dekoracjami. Ogród w stylu uniwersalnym jest neutralny, a zarazem elegancki. Dzięki temu każdy może czuć się w nim dobrze i swobodnie. Ponieważ wiosna kojarzy się z harmonią, elementy tworzące uniwersalny styl ogrodu również powinny być ze sobą spójne. Kompozycja wprowadzania zmian powinna być uporządkowana, przejrzysta i zadbana. W miejscach wypoczynku powinny znajdować się odpowiednio dobrane rośliny oraz we właściwy sposób zaaranżowane elementy wystroju ogrodowego. Jeżeli w ogrodzie znajduje się altana, może być otoczona roślinami. W jej pobliżu warto przygotować miejsce na ognisko lub usytuować grill. W ten sposób ogród staje się bardzo uniwersalnym miejscem, ponieważ zachęca zarówno do wypoczynku, jak i dobrej zabawy.

Kompozycje roślinne w stylu uniwersalnym

W ogrodzie uniwersalnym warto pamiętać o odpowiednich kompozycjach roślinnych. Powinny być zaprojektowane w taki sposób, żeby nie wymagały zbyt dużej pielęgnacji. Ogród może też zostać optycznie połączony z krajobrazem, np. grupami zieleni rosnącej i widocznej poza terenem działki. Rozwiązanie to sprawdza się nawet w przypadku, gdy wyższe krzewy oraz ściana żywopłotu oddzielają widok na inne ciekawe elementy okolicy. W ten sposób styl ogrodu zapewnia wypoczynek wśród bujnej i naturalnej zieleni, co jest szczególnie pięknym widokiem w okresie wiosennym. Warto również posiać młode rośliny, a mur lub płot obsadzić pnączami. Inne rośliny rosnące na działce również połączyć można kompozycyjnie z florą poza ogrodzeniem. Trwałe zestawienie roślinne uzupełniać można na wiosnę efektownymi i obficie kwitnącymi odmianami sezonowych gatunków. W ten sposób ogród może zmieniać swój wygląd nawet kilka razy w ciągu roku. Uniwersalny styl ogrodu najlepiej podkreślają odmiany mało wymagające, odporne na okresowe zalewanie oraz krótkotrwałą suszę.

Uniwersalny styl na wiosnę

Osie widokowe w ogrodzie uniwersalnym

Zmiana stylu ogrodu na wiosnę bardzo wiąże się z chęcią zaprezentowania efektownej przestrzeni rodzinie oraz znajomym. Uniwersalny styl ogrodu sprawdza się do tego zadania znakomicie. Jego charakterystyka nie pozwala odwrócić wzroku od piękna ogrodu, a zarazem pozwala na podziwianie spójnej i bardzo neutralnej kompozycji. Dlatego duże znaczenie ma pierwsze znaczenie oraz widok, jaki przedstawiany jest każdej osobie wchodzącej do ogrodu.
Tworzenie szerokiej perspektywy jest bardzo istotne nie tylko na dużych działkach. Osie widokowe są bardzo dobrym rozwiązaniem, znanym z tradycji ogrodów zlokalizowanych przy dworach i pałacach. W takich miejscach służyły one do połączenia najważniejszych miejsc w ogrodzie oraz interesująco ukształtowanych terenów. Uniwersalny styl ogrodu pozwala na odtworzenie tego zabiegu kompozycyjnego na mniejszą skalę. Przestrzeń ogrodu może być komponowana w taki sposób, żeby przesmyki uwidoczniały na krańcach posesji ozdobne ławki, piękne grupy roślin czy wodopoje. Na szczególnie rozległych działkach można sadzić drzewa i krzewy w taki sposób, żeby dopiero po zbliżeniu się do nich odsłaniały nowe fragmenty ogrodu. Jest to szczególnie istotne wiosną, kiedy roślinność budzi się do życia i może robić niesamowite wrażenie.

Elementy małej architektury

Planowanie zmian w ogrodzie warto zacząć także od modyfikacji elementów małej architektury. Ich ilość oraz rodzaj powinien być spójny z koncepcją roślinną oraz ogólnym charakterem całej przestrzeni.
Ogród w stylu uniwersalnym nie posiada dominujących elementów małej architektury. Najczęściej łagodnie wtapiają się one w otaczające cały ogród nasadzenia roślinne. Charakterystyczne dla ogrodu uniwersalnego elementy małej architektury to m.in.

  • taras
  • altana
  • mostek
  • staw
  • utwardzone nawierzchnie

Dzięki nieskomplikowanej konstrukcji w żaden sposób nie konkurują one z elewacją domu, która dzięki prostocie kompozycji jest bardzo elegancką przestrzenią. Można do niej wprowadzić odpowiadające indywidualnym upodobaniom mieszkańców elementy wyposażenia oraz meble ogrodowe. Nie trzeba jednak podkreślać za ich pomocą architektury domu oraz koniecznie do niej nawiązywać. W stylu uniwersalnym wszystko powinno być bardziej swobodne, a zarazem pozbawione monotonii.

Styl ogrodu

Nowa, wiosenna aranżacja ogrodu może znacząco podnieść jego funkcjonalność. Zastosowany w ogrodzie styl ma bardzo duży wpływ nie tylko na jego wygląd, ale również wygodę. Dlatego decydując się na ogród uniwersalny, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim własne oczekiwania i potrzeby. W zależności od możliwości finansowych oraz rozległości terenu czekającego na zagospodarowanie, gotowy ogród w stylu uniwersalnym może wymagać bardzo różnych sposobów pielęgnacji. Wiąże się to m.in. z rodzajem roślinności, którą również najlepiej wybrać według własnych preferencji. W uniwersalnym ogrodzie kolorystyka nie ma dużego znaczenia, ponieważ jego wygląd powinien opierać się przede wszystkim na naturalności. Najważniejsze znacznie ma wybór praktycznych dodatków oraz dobrze dopasowanego wyposażenia. Uniwersalny ogród powinien być funkcjonalny, dlatego oprócz walorów estetycznych musi zapewniać właścicielowi wygodną prace oraz bezproblemowe poruszanie się.

Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min. meble ogrodowe: https://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz