facebook

Własne pomidory czy domowa dżungla? Jakie rośliny najlepiej uprawiać w szklarni ogrodowej?

21/01/2021
0 komentarzy

Warzywa i owoce uprawiane na dużą skalę często spryskiwane są pestycydami. Dlatego wiele osób decyduje się na ekologiczne rozwiązania i zakłada własne uprawy w szklarni ogrodowej. Wybór takiej konstrukcji w wersji przyściennej pozwala także na stworzenie palmiarni, będącej miejscem odpoczynku i przedłużeniem salonu. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat rodzajów szklarni, a także zastanowić się, jakie rośliny najlepiej w niej uprawiać.

Poznaj rodzaje szkieletów i wypełnień szklarni ogrodowych

Chcąc stworzyć przydomowe miejsce uprawy odporne na warunki atmosferyczne, wiatr, deszcz czy szkodliwe promieniowanie UV, warto wybrać szklarnię ogrodową. Sadzenie w niej roślin umożliwia szybszą wegetację tych, które można prowadzić także w warunkach gruntowych, ale daje też możliwość uzyskania plonów z roślin, które w naszych warunkach klimatycznych nie mogą być uprawiane na zewnątrz.

Istotne znaczenie ma dobór konstrukcji. Zasadniczo do wyboru mamy drewnianą, stalową i aluminiową. Pierwsza jest najmniej odporna na wilgoć i musi być okresowo impregnowana, dlatego znacznie lepsze są szkielety metalowe. Stalowe są rzecz jasna wysoce odporne na silny wiatr, ale też cięższe i trudniejsze w składaniu od aluminiowych. Te ostatnie mają lepszą ochronę antykorozyjną, a lekkość materiału sprawia, że można zmieniać położenie szklarni wolnostojącej w zależności od potrzeb. Jak już wspomnieliśmy, są także szklarnie w wersji przyściennej, różnej wielkości, od modeli niewielkich przypominających inspekty po duże oranżerie, w których można umieścić także komplet wypoczynkowy.

Sześciokątna szklarnia poliwęglanowa fot. Palram.pl

Szklarnia może być ogrzewana elektrycznie, ale bardziej popularne jest użytkowanie modeli nieogrzewanych, gdzie sadzenie można zaczynać już w połowie lutego, a uprawy prowadzić niemal przez cały rok, bo do listopada. Jeśli chodzi o konstrukcję ścian, to może być ona szklana lub poliwęglanowa. Ta ostatnia w przeciwieństwie do szkła wykazuje się większą odpornością na stłuczenie, a także jest lżejsza i można łatwo ją wymieniać. Takie panele cechuje także wysoka przepuszczalność światła. Warto podkreślić, że na ten parametr wpływ ma również konstrukcja dachu szklarni. Kąt nachylenia powinien wynosić od 25 do 35 stopni. Dlatego warto zasięgnąć kompleksowego doradztwa na stronie palram.pl, by wybrać model dopasowany do wielkości i rodzaju upraw.

Mini szklarnia ze schowkiem fot. Palram.pl

Jakie rośliny warto uprawiać w szklarni ogrodowej?

Uprawa nowalijek w szklarni ogrodowej takich jak sałata, rzodkiewka, pietruszka czy szpinak może przyspieszyć o kilka tygodni zbiory, w stosunku do prowadzenia jej w gruncie. W ten sposób uzyskuje się także większy plon. W tym samym czasie można przygotować rozsady sadzonek selera, pora czy brokułów. Oczywiście wewnątrz warto sadzić również warzywa i owoce ciepłolubne oraz egzotyczne. Wśród tych pierwszych można wymienić przede wszystkim pomidory, ogórki czy paprykę. Dzięki uprawie w szklarni uzyska się także obfite plony ananasa, melona, arbuza czy afrykańskiego ogórka, czyli kiwano. Miłośnicy kwiatów ciętych będą cieszyć się pięknymi różami czy daliami, jeśli zdecydują się na tego rodzaju konstrukcję do ogrodu. Jest to też doskonałe miejsce dla sukulentów, a także różnych gatunków palm, czy wymagających roślin ozdobnych, takich jak storczyki. Wszystkie gatunki uprawiane w szklarni są mniej podatne na ataki szkodników niż w przypadku uprawy na zewnątrz.

Niewątpliwie szklarnia to konstrukcja ogrodowa, na którą warto się zdecydować. Dzięki niej można cieszyć się szybszą wegetacją roślin, większymi plonami, a także zniwelować lub całkowicie wyeliminować problem chorób grzybowych.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz