facebook

Dodatki paszowe

16/09/2015
0 komentarzy

Dziś żywienie zwierząt w hodowlach nie polega na podaniu siana dla kilku sztuk bydła oraz dodawania raz na jakiś czas liści buraka cukrowego czy lucerny. Dziś karmienie bydła, niezależnie czy mięsnego czy mlecznego, trzody chlewnej czy drobiu, nie jest pozostawione przypadkowi czy skromnej wiedzy z zakresu agrotechniki i zootechniki. Obecnie kwestia żywienia zwierząt to coraz bardziej profesjonalne podejście do sprawy. Dziś ważne jest zbilansowanie diety tak, aby stada nie były dręczone chorobami metabolicznymi, aby zwiększać mleczność, parametry mleka były wysokie, a wyniki mięsności i rozrodczości zwiększały opłacalność. Ważna jest proporcja paszy objętościowej do treściwej, a ponadto istotna sprawą jest umiejętne dobieranie dodatków paszowych, dzięki którym uzupełnia się ilości witamin i minerałów. Dodatki paszowe pozwalają, pomimo tego że nie są tanie, podnieść zysk końcowy, np. dzięki zwiększeniu mięsności, mleczności czy nieśności.

Istotne jest odpowiednie dopasowanie dodatków do rodzaju hodowli, a także do etapu na jakim znajdują się posiadane zwierzęta, np. laktacja, ciąża, zasuszenie, intensywny tucz itd. Na każdym z etapów i stanów zwierzęta mają inne zapotrzebowania. Obecnie można kupić całą gamę dodatków i odpowiednio je wymieszać lub po prostu podawać zgodnie ze wskazaniami na etykiecie.

Charakterystyka podstawowych dodatków paszowych

  • DL- metionina- forma niechronionych aminokwasów, niezwykle ważnych w budowie białka mikroorganizmów w żwaczu oraz białka mięśni. Poza tym bierze udział w ponad 100 procesach metabolicznych w organizmach zwierząt, a dzięki niej wytwarzane są inne potrzebne substancje: cholina, kreatyna czy epinefryna.
  • Witamina E – dobrze reguluje pracę płata przedniego przysadki mózgowej, który odpowiada za przemiany hormonalne, co szczególnie ważne jest na etapie ciąży. Ponadto reguluje przemiany tłuszczowe i węglowodanowe.
  • Witamina PP (niacyna) – największe zapotrzebowania na nią wykazują zwierzęta w okresach niedoborów energetycznych, np. w okresie okołoporodowym. Niacyna bierze udział w reakcjach komórkowych tworzących energię, zwiększa syntezę białka w żwaczu oraz zamienia kierunek fermentacji w żwaczu na propionową. Zmniejsza także stopień koncentracji ciał ketonowych we krwi i rozkład tłuszczu.
  • ß- karoten – znacznie poprawia płodność, jakość nasienia, skraca okresy między ciążowe, wpływa na zabarwienie jaj kurzych, ale także działa antybakteryjnie, antywirusowo i ochronnie przed działaniem wolnych rodników.
  • Cynk – wspomaga przemianę białkową, tłuszczową i hormonalną oraz funkcjonowanie 20 enzymów.
  • Kobalt – składnik enzymów potrzebnych do syntezy białek i kwasów nukleinowych, bierze także udział w tworzeniu witaminy B12.
  • Jod – odpowiada za tworzenie układu nerwowego w okresie płodowym, pracę gruczołów rozrodczych oraz wspomaga przemianę materii.
  • Selen - wspomaga przemianę materii i chroni zasoby witaminy E, kluczowy w procesie rozrodu i rozwoju krów mlecznych.
  • Glikol – niweluje niedobory energii w okresach osłabienia, np. okołoporodowym.
zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz