facebook

Jaka jest różnica między młótem browarnianym mokrym a suchym?

26/06/2019
0 komentarzy

Zanim odpowiemy na tytułowe pytanie, odnotujmy, że młóto browarniane zwane inaczej wysłodzinami to nierozpuszczalne składniki zacieru służącego do produkcji piwa Powstaje ono z łusek zboża, kiełków oraz drobin słodu i wytrąca się w postaci osadu na dnie kadzi filtracyjnej, jest więc w istocie poprodukcyjnym odpadem, co nie znaczy, że do niczego się już nie nadaje. To doskonały materiał żywieniowy chętnie wykorzystywany przez hodowców bydła i trzody.

Zalety młóta browarnianego

Największą wartością młóta browarnianego są łatwo przyswajalne białka oraz witaminy z grup B, A i E, a także liczne mikroelementy Taki skład sprawia, że pasze z udziałem wysłodzin znakomicie podnoszą mleczność krów i jakość ich mleka, a także mają pozytywny wpływ na jakość mięsa pozyskiwanego z trzody chlewnej. Jak mówią nam specjaliści z firmy DOMINO z Żywca, jest to materiał relatywnie tani i jako treściwy dodatek paszowy umożliwia realne obniżenie kosztów produkcji tak krów, jak i świń. Młóto zdecydowanie poprawia smak paszy podstawowej, stąd też jest ona chętniej konsumowana przez zwierzęta, co ma oczywisty wpływ na przyrosty masy ich ciał. Wiedząc jednak, że wysłodziny są jedynie dodatkiem do właściwego pożywienia, należy je podawać w ograniczonej ilości, która w zależności od wielu różnych czynników może się wahać od 5 do 20 kg na sztukę w skali jednego dnia.

Młóto browarniane mokre i suche

Świeże młóto browarniane zawiera około 75% wody, co czyni je materiałem dość szybko się psującym. Skarmianie zatem młóta w stanie świeżym należy ograniczyć do dwóch maksimum trzech dni. W celu dłuższego przechowywania wysłodzin w stopniu względnie mokrym należy je poddać ubijaniu i zakiszeniu. Najbezpieczniejszym, ale jednocześnie i najdroższym sposobem tego typu konserwowania młóta, stwarzającym najlepsze warunki beztlenowe do fermentacji, jest jego zakiszanie w tzw. rękawach. Młóto można także zakiszać w pryzmach i silosach oraz w belach cylindrycznych.

Jednak patrząc z perspektywy transportu i przechowywania najefektywniejszym rozwiązaniem jest suszenie wysłodzin. Przy zredukowaniu wilgotności do 13% młóto browarniane można bezpiecznie przechowywać bądź to w silosach, bądź w workach typu Big Bag. Tak silne wysuszenie sprawi, że młóto będzie zabezpieczone przed pleśniami i grzybami, a jednocześnie, w porównaniu z innymi środkami konserwacji, najmniej straci na swojej wartości.

Nie występują natomiast żadne istotne różnice między młótem mokrym i suchym w zakresie walorów żywieniowych.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz