facebook

Pasze dla kaczek

16/09/2015
1 komentarzy

Hodowle kaczek nie są zbyt popularne w Polsce, uwłacza odmian nieśnych. Istniejące hodowle nie są masowymi fermami, a najczęściej można spotkać stada przydomowe. Zwykle są to kaczki typu ogólnoużytkowego rasy pekin. Statystyki GUS z 2012 roku wykazały, że w naszym kraju utrzymywane jest zaledwie 2,6 mln kaczek, co nie stanowi zbyt dużej skali. Niemniej, niezależnie od tego, wciąż zdarzają się hodowcy chcący rozpocząć chów tych ptaków. Warto więc wiedzieć jak wygląda żywienie kaczek i jakie pasze są dostępne.

Rasa ogólnoużytkowa pekin wyróżnia się dużą mięsnością, dobrą jakością mięsa a także sporą nieśnością. Średnio to ptaki dochodzące do wagi 3,5 kg, znoszące 120-130 jaj rocznie. Natomiast zoptymalizowanie żywienia może podnieść ten wynik nawet do 170 jaj rocznie.

Pasze początkowe

Od pierwszych dni należy podawać pasze lekko strawne, ale też bogate w białko, witaminy i minerały. W tym okresie tempo wzrostu jest bardzo duże. Do 16 tygodnia podstawę żywienia powinna stanowić mieszanka pełnoporcjowa typu DK, która pobudza apetyt piskląt i przygotowuje przewód pokarmowy do białka pochodzenia roślinnego. Mieszankę należy podawać zwilżoną mlekiem i z dodatkiem marchwi oraz zielonki. Podawać także można śrutę z kukurydzy, jęczmienia czy pszenicy oraz otręby. Wskazane są dodatki mineralne, np. kreda pastewna czy zmielone skorupy jaj. Szczególnie ważna jest konsystencja, pasza nie może być zbyt mokra, powinna być wilgotna i krucha. W pierwszym tygodniu życia pisklęta powinny jeść 7 razy dziennie, potem do miesiąca 5 razy, a w pozostałym okresie życia 4 razy.

Pasze kolejne

Kiedy kaczki mają już skończone 2 miesiące, paszę DK można zastąpić mieszankami przeznaczonymi dla niosek. Dodatkowo należy wporowadzić większy udział paszy objętościowej, najlepiej w postaci roślin okopowych. Jeśli planujemy zwiększyć mięsność lub prowadzimy hodowlę brojlerów kaczych, konieczne będzie stosowanie mieszanek pełnoporcjowych, przemysłowych, a dodatkowo podawanie śruty, okopowych, zielonek i otrębów.

Ważne są także preparaty witaminowe i mineralne oraz mleko odtłuszczone. Często też w celu przyspieszenia procesu dojrzewania piór uzupełnia się zawartość aminokwasów siarkowych, których bogate źródło stanowi kapusta, mączki zwierzęce oraz siemię lniane. Dzienne spożycie paszy w czasie tuczu to 300 g dziennie, a jako dodatek należy stosować żwirek, który wspomaga rozdrabnianie pokarmu w żołądku. W wielu hodowlach stosuje się też kombinowany system żywienia, czyli mokra mieszanka kilka razy dziennie, a sucha do woli, sukcesywnie uzupełniania w karmidłach.

W okresie jesienno-zimowym należy podawać pasze bogate w białko, natomiast żywienie musi być tak dobrane, aby przez ten czas kaczki nie uległy nadmiernemu otłuszczeniu. Na koniec zimy i wiosną konieczne jest przygotowanie do nieśności poprzez zmniejszenie ilości pasz objętościowych, a włączenie marchwi czerwonej witaminy A+D3 oraz mielonych skorupek jaj.

zgłoś naruszenie

Komentarze (1)

Dodaj komentarz