facebook

Pasze pochodzenia zwierzęcego przeznaczone dla drobiu

08/07/2015
0 komentarzy

W żywieniu drobiu znacznÄ… rolÄ™ odgrywajÄ… mieszanki zbóż, niemniej pasze pochodzenia zwierzÄ™cego sÄ… równie ważne, ponieważ dobrze wpÅ‚ywajÄ… na przyrost masy oraz uzupeÅ‚niajÄ… braki mikroelementów, biaÅ‚ka i witamin. Najczęściej stosowane sÄ… gÅ‚ównie ryby oraz produkty przetwórstwa rybnego. W suchej masie takiej paszy znajduje siÄ™ nawet do 80% biaÅ‚ka, a do tego witaminy A, D3 oraz z grupy B. Pasze pochodzenia rybnego stosuje siÄ™ czÄ™sto u kur i kurczÄ…t z niedoborem manganu, fosforu i wapnia. Popularna mÄ…czka rybna jest produkowana z odpadów Å›ledziowych i szprotowych, odpadów z innych ryb, rzadziej z peÅ‚nowartoÅ›ciowych ryb. W mÄ…czce rybnej znajduje siÄ™ wiele potrzebnych kurczÄ™tom mikroelementów, jak magnez, żelazo, cynk, wapÅ„, a także aminokwasy i duża ilość tÅ‚uszczu. Poza tym mÄ…czka zawiera substancje zapobiegajÄ…ce zbryleniu i zjeÅ‚czeniu, a tym samym powstawaniu substancji toksycznych dla drobiu. W caÅ‚ej Europie mÄ…czki rybne sÄ… powszechnie stosowane pomimo niezbyt niskiej ceny tej paszy. Wynika to z faktu, że wystarczy nawet lekka domieszka mÄ…czki do innej paszy, aby drób cechowaÅ‚ duży przyrost wagi oraz dobra jakość miÄ™sa uzyskana dziÄ™ki odpowiednim dawkom witamin i pierwiastków.

Inna grupa pasz pochodzenia zwierzÄ™cego stosowana w hodowli drobiu, zwÅ‚aszcza kurczÄ…t rzeźnych to produkty pochodne mleka. Takie pasze sÄ… najbardziej popularne w ekologicznych hodowlach. GÅ‚ówne produkty paszowe pochodzenia mlecznego to maÅ›lanka, mleko odtÅ‚uszczone, serwatka bez laktozy, biaÅ‚ko serwatki ekstrahowane metodami fizycznymi oraz sproszkowana kazeina i laktoza. UkÅ‚adajÄ…c plan żywieniowy dla kur i kurczÄ…t należy znać wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci poszczególnych paszowych produktów mlecznych, aby odpowiednio dobrać iloÅ›ci i rodzaj paszy. Do tego konieczne bÄ™dzie zapoznanie siÄ™ z deklarowanymi przez producenta wartoÅ›ciami pokarmowymi. Ogólna charakterystyka pasz mlecznych:

Mleko odtÅ‚uszczone - zawiera zwykle znaczne iloÅ›ci biaÅ‚ka, bo w suchej masie osiÄ…ga ono wartoÅ›ci nawet do 33%. Ponadto mleko zawiera tÅ‚uszcz, który jest w postaci emulgowanej, znaczniej poprawiajÄ…cej stopieÅ„ strawnoÅ›ci. Inne ważne skÅ‚adniki to laktoza, wapÅ„ w iloÅ›ci 1,2 g/1kg, fosfor, siarka, sód, magnes potas oraz kompleks witamin z grupy B.

MaÅ›lanka - to pasza o bardzo niskiej zawartoÅ›ci tÅ‚uszczu, przy czym zawartość biaÅ‚ka, witamin z grupy B oraz mikroelementów jest podobna do skÅ‚adu mleka chudego.
Serwatka-tu mamy maÅ‚Ä… wartość odżywczÄ…, zawartość skÅ‚adników pokarmowych w 14-17 litrach serwatki odpowiada 1 kg jÄ™czmienia. Ponieważ serwatka ma w sobie dużo wody, używana jest przeważnie jako komponent w paszach mleko zastÄ™pczych.

Kazeina - wysoko wartoÅ›ciowa pasza, zawierajÄ…ca dużo biaÅ‚ka ogólnego, majÄ…ca sporÄ… wartość energetycznÄ…. Problem w tym, że jest droga i jej systematyczne stosowanie bardzo podwyższa koszty hodowli drobiu.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz