facebook

Skuteczne żywienie brojlerów

16/09/2015
0 komentarzy

W dużym uproszczeniu brojler to kurczak, który ma szybko przybierać na wadze, szybko się opierzać i szybko nadawać się do uboju. Taka szybka hodowla nastawiona jest głównie na dobry wynik ekonomiczny, ale, aby tak było, najważniejszą kwestią staje się żywienie, które musi współgrać z warunkami bytowymi. W Polsce hodowle brojlerów nie są zbyt częste, stąd też konieczność sprowadzania materiału rozrodczego z zagranicy. Każdy hodowca wypracowuje swoje sposoby maksymalizowania dochodowości stada.

Jeden cykl hodowlany trwa od 5 do 7 tygodni. W tym czasie kurczaki mają największy przyrost masy w stosunku do ilości zużytej paszy, co daje największą opłacalność. Aby w tym okresie osiągnąć właśnie takie wyniki, konieczne jest zapewnienie pełnoporcjowych pasz wartościowych. Obecnie kilka firm paszowych oferuje takie właśnie mieszanki, dzięki którym brojlery przyrastają nawet 2,5 kg w ciągu 40 dni. To okres najbardziej intensywnego wzrostu, potem współczynnik nieco maleje. Pokarm powinien być dostępny dla ptaków cały czas, ewentualnie podawany w krótkich odstępach czasowych. Natomiast zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt zwierzęta nie mogą pozostawać bez pożywienia dłużej niż 12 godzin przed ubojem.

Pasze dla brojlerów-rodzaje

  • Starter. To typ paszy przeznaczony na pierwsze 10 dni życia piskląt. Pasza powinna być podana praktycznie przed przybyciem obsady piskląt na farmę, najlepiej 8 godzin wcześniej, do karmideł i na tacki. Standardowa ilość paszy na sztukę to około 300 g/dzień. Ważny jest też stały dostęp do wody.
  • Grower. Pasza podawana od 10 do 24 doby życia ptaków, kiedy mają już masę od 250 do 350 g. Nie należy wprowadzać tego typu paszy zbyt wcześnie, ponieważ doprowadzimy do zbytniego otłuszczenia i zagrożenia chorobami metabolicznymi. Zalecana ilość to 550-850g na sztukę, a pasza ma zwykle formę kruszonki.
  • Grower II. Granulat do stosowania od 25 do 35 doby życia, ilości podobne jak w paszy powyżej.
  • Finisher. Mieszanki służą do skarmiania w ostatnich 7 dniach chowu.

Ze szczególną uwagą należy podejść do żywienia piskląt, ponieważ w tym przypadku nie wystarczy podanie gotowej mieszanki. Ich odporność zależy od przekazanych przeciwciał z organizmu matecznego. Ważne, aby pisklęta nie zostały przekarmione, ponieważ ich układ trawienny jest jeszcze słabo rozwinięty. Przekarmienie może powodować zaburzenia wchłaniania pokarmu i jego zaleganie w przewodzie pokarmowym. To duża pożywka dla rozwoju drobnoustrojów, infekcji, a w efekcie padania ptaków. Często należy podawać do paszy kwas propionowy, który działa bakteriostatycznie. Oczywiście wraz z prawidłowym żywieniem należy zadbać o wzorowe warunki bytowe brojlerów, bo tylko wtedy obniżymy ilość padnięć i osiągniemy dobry wynik ekonomiczny z chowu.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz