facebook

Interwencyjny zakup i sprzedaż zbóż

13/07/2015
0 komentarzy

W ramach Wspólnej Polityki Rolnej Agencja Rynku Rolnego na rynku zbóż prowadzi rozmaite przedsięwzięcia związane z interwencyjnym zakupem oraz sprzedażą zbóż. Skierowany głównie do producentów i handlowców mechanizm ma na celu zakup nadwyżek zbóż występujących na rynku Unii Europejskiej. Zboże do zakupu interwencyjnego oferowane jest w Polsce w okresie od 1 listopada do 31 maja.

Interwencyjnym zakupem w Polsce objęte są zboża zebrane na terenie Unii Europejskiej, taki jak pszenica, jęczmień i kukurydza, przy czym ilość oferowana zboża jednego rodzaju nie może być mniejsza aniżeli 80 ton w przypadku zakupu zbóż na zapasy interwencyjne z dostawą do magazynu interwencyjnego oraz 500 ton dla zbóż przyjmowanych na zapasy interwencyjne w miejscu przechowywania.

Kto może uczestniczyć w przedsięwzięciu?

Uczestnikiem realizacji mechanizmu może być oferent, który zarejestrował się w Centralnym Rejestrze Przedsiębiorców w Agencji Rynku Rolnego i złożył ofertę bądź ofertę przetargową na przyjęcie zbóż w magazynie interwencyjnym, w miejscu przechowywania. Przedsiębiorca zainteresowany zakupem zboża w ramach danego przetargu częściowego może złożyć ofertę przetargową. Reasumując, z mechanizmu mogą skorzystać zarówno producenci, jak i handlowcy, którzy nie byli w stanie uzyskać ceny wyższej od ceny interwencyjnej.

Wymagana jakość zboża

Zboże oferowane w ramach zakupu interwencyjnego winno być przede wszystkim zdrowe. Ponadto musi charakteryzować się odpowiednią jakością handlową: spełniać minimalne wymagania jakościowe określone przez prawodawstwo Unii Europejskiej, posiadać typową dla danego rodzaju barwę, być wolne od obcych zapachów i szkodników w każdym stadium rozwoju oraz być jakościowo jednorodne dla całej partii zboża dostarczonego w ramach jednej oferty. Dodatkowymi, prócz wymogów jakościowych, zboże winno spełniać warunki odnośnie dopuszczalnych poziomów zawartości substancji skażających, takich jak mikotoksyn, pozostałości pestycydów, metali ciężkich oraz skażenia radioaktywnego.

O czym warto pamiętać?

Koszty transportu zboża do najbliższego magazynu interwencyjnego ponosi sprzedający, w przypadku, gdy odległość do tego magazynu nie przekracza 100 km. Jeżeli odległość przekracza 100 km, koszty transportu ponosi Agencja Rynku Rolnego. Każde miejsce przechowywania, które powinno umożliwić przechowanie co najmniej 5 000 ton w okresie interwencyjnym, podlega zatwierdzeniu przez ARR. Wyliczenie zapłaty za przechowywanie odbywa się raz w miesiącu.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz