facebook

Rozwiązanie umowy leasingu - czy jest możliwe bez żadnych konsekwencji?

01/07/2019
0 komentarzy

Nagła konieczność zamknięcia własnej działalności? Nieoczekiwany wyjazd za granicę? Zdarzenia losowe bardzo często zmuszają nas do zakończenia umowy leasingowej na długo przed czasem jej wygaśnięcia. Czy takie rozwiązanie jest możliwe? Jakie konsekwencje niesie ze sobą zerwanie kontraktu z leasingodawcą i czy możemy uniknąć kar? Podpowiadamy!

Przedwczesne rozwiązanie umowy – co musisz wiedzieć?

Na samym początku warto zaznaczyć, że podczas przedwczesnego zerwania umowy leasingu klient nie ma możliwości zatrzymania przy sobie przedmiotu umowy – wraca on do leasingodawcy, a ten podejmuje próbę ponownego leasingu lub licytacji środka trwałego. Koszty, jakie w ten sposób uzyska, pomniejszają zobowiązania leasingobiorcy wobec leasingodawcy. Bardzo ważną kwestią  w tym wypadku jest utrata na wartości przedmiotu umowy. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na leasing ciągników siodłowych, samochodów osobowych czy maszyn produkcyjnych – szybko tracą one na swojej wartości. Co to oznacza dla klienta? Bardzo rzadko zdarza się, aby zlicytowany lub ponownie leasingowany środek trwały pokrył całość zobowiązania wobec firmy.

Leasing ciągnika siodłowego i innych tego typu pojazdów na atrakcyjnych warunkach z ratą dopasowaną do możliwości finansowych leasingobiorcy można wziąć poprzez stronę https://klf24.pl/finansowanie/leasing-ciagnikow-siodlowych-i-naczep. Tego typu firmy oferują także leasing z niskim bądź zerowym wkładem własnym dla nowych przedsiębiorców.

Wypowiedzenie umowy leasingu

Wypowiedzenie umowy leasingu to jedna z najpopularniejszych form zakończenia kontraktu jeszcze przed czasem jego wygaśnięcia. Zazwyczaj tego typu działanie przysługuje zarówno leasingodawcy, jak i leasingobiorcy. Warto jednak dokładnie przeczytać umowę, ponieważ prawo do wypowiedzenia może zostać zastrzeżone przez firmę udzielającą nam leasingu. Taka forma zrezygnowania z finansowania niesie jednak ze sobą bardzo poważne kary. Zerwanie umowy przed czasem wiąże się z koniecznością jej pełnego rozliczenia. Co to oznacza dla leasingobiorcy? Musi on zapłacić wszystkie pozostałe raty wraz z odsetkami.

Jak uniknąć kar związanych z przedwczesnym zrezygnowaniem z umowy?

Istnieją dwa legalne sposoby, aby przedwczesne zrezygnowanie z umowy leasingu środka trwałego nie oznaczało dla nas poniesienia dodatkowych kosztów. Pierwszym z nich jest cesja kontraktu. Wówczas musimy znaleźć innego przedsiębiorcę, który zgodzi się na przejęcie od nas przedmiotu umowy oraz comiesięcznych rat. Pozyskanie osoby zainteresowanej cesją to jednak tylko połowa sukcesu. Na taki manewr zgodę musi wyrazić także leasingodawca. Zazwyczaj firmy przystają na taką propozycję.

Drugą legalną możliwością jest podnajem środka trwałego. Takie rozwiązanie jest nieco prostsze w realizacji niż cesja, jednak także wymaga zgody naszego leasingodawcy. Wymaga od nas dzierżawy posiadanego przedmiotu umowy w zamian za comiesięczny czynsz, który możemy przeznaczyć na regularną spłatę zobowiązania wobec firmy leasingowej.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz