facebook

Jak zabezpieczyć okno przed zimą?

09/12/2019
0 komentarzy

W wielu domach okna są elementem, o który nie dba się zbyt należycie. Niskie temperatury i wielogodzinne opady śniegu mogą wpłynąć na ich stan, a co za tym idzie, zmienić termoizolację we wnętrzu domu. Wszelkie nieszczelności i zaniedbania prowadzą do powstawania szpar, przeciągów i zniszczeń w stolarce okiennej. W zależności od materiału użytego do stolarki różne będą działania konserwujące.

Mycie okien przed pierwszymi mrozami

Wiele osób o swoje okna dba jedynie tylko po to, by wyglądały czysto i schludnie. Zakup okien to inwestycja na wiele lat, która wiąże się ze sporym wydatkiem. Wystarczy kilka prostych czynności, by zachowały swój pierwotny stan pomimo dużych mrozów i wysokiego natężenia wilgoci. Okna powinno się zabezpieczać jeszcze jesienią. Należy wtedy umyć ramy z wszelkich zabrudzeń. Robienie tego na mrozie może doprowadzić do zlodowaceń, które grożą pęknięciami w profilu i na szybie. Ramy drewniane wymagają dodatkowych zabiegów konserwujących z użyciem specjalnych środków. Wcześniejsze usunięcie ewentualnych ubytków pozwoli zachować stan stolarki na długie lata. W przeciwnym wypadku zima może poszerzyć zniszczenia.

Sprawdzenie stanu uszczelek

Gdy okna są wymyte, trzeba zadbać o okucia. Powinny one być wyczyszczone i nasmarowane. Następnie należy sprawdzić uszczelki. By to zrobić, najlepiej jest przesuwać rękę wzdłuż okiennych ram, by wybadać miejsca przepuszczające powietrze z zewnątrz. W przypadku wyczucia chłodu prawdopodobnie trzeba będzie wymienić uszczelkę. Najczęściej zdarza się to na dole okna, ponieważ tam zbiera się najwięcej brudu, który może uszkadzać gumę. Uszczelki wymienia się także wtedy, gdy są popękane i zniszczone. Wtedy należy je zdjąć i zakupić nowe u producenta okien lub w sklepie budowlanym. Zachowanie szczelnych okien na okres sezonu zimowego może znacznie przyczynić się do oszczędności ogrzewania.

Inne czynności zabezpieczające 

W przypadku, gdy uszczelki są w dobrym stanie, można dodatkowo posmarować je specjalistycznym smarem lub ewentualnie wazeliną. Zabieg ten nie dopuści, by przedostawała się wilgoć, co grozi zamarzaniem i parceniem. Okna można także wyregulować według zaleceń producenta w taki sposób, by zwiększyć docisk. Jeśli jednak wystąpią trudności z otwieraniem, docisk trzeba nieco poluźnić. Specjalista z firmy PHUT Jachimczak Bartosz w Czeladzi dodaje: "Stan okien można także sprawdzać po zimie. W ten sposób przygotowuje się je na sezon wiosenno-letni. Wymaga to ponownego zbadania uszczelek i lekkiego rozszczelnienia skrzydeł ze względu na ciepłe temperatury".

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz