facebook

Na co zwracać uwagę przy zakupie pelletu?

05/06/2020
0 komentarzy

Jakoś opału ma znaczenie

Nawet najnowocześniejszy kocioł spełniający restrykcyjne normy dotyczące zużycia energii nie będzie w stanie maksymalnie wykorzystać swojego potencjału, jeśli dobierzemy do niego złej jakości opał. Nie inaczej jest w przypadku biopaliw, w tym zyskującego na popularności pelletu.

"Pellet ceniony jest ze względu na swój ekologiczny charakter. - Mówi pracownik firmy Budmet Nocoń, która zajmuje się produkcją nowoczesnych kotłów CO. - To biopaliwo w formie granulatu wytwarzane jest z trocin drzewnych, dzięki czemu po spaleniu może być wykorzystywane jako naturalny nawóz. Proces spalania pelletu wiąże się z redukcją odpadów, zarówno stałych, czyli popiołu, jak i lotnych w porównaniu np. do tradycyjnego węgla kamiennego, przy jednoczesnym zachowaniu dobrych parametrów uzyskiwanej energii – z 1 tony tego paliwa uzyskamy bowiem ok. 15 do nawet 19 GJ".

Aby móc w pełni czerpać korzyści ze spalania pelletu, należy wybrać wysokiej jakości pellet. Źle dobrane paliwo będzie bowiem gorzej się paliło, a dodatkowo może też zanieczyścić kocioł, w efekcie prowadząc nawet do uszkodzenia instalacji. Musimy pamiętać, że kupno materiału opałowego to inwestycja, która może zwrócić się w wyniku oszczędzania energii lub też wręcz przeciwnie, powodować straty związane z większym zużyciem paliwa i koniecznością ewentualnych napraw kotła. Z tego powodu przy zakupie pelletu nie warto kierować się wyłącznie ceną, ale należy przyjrzeć się bliżej jakości danego opału.

Jak wybrać dobry pellet?

Dobrej jakości pellet rozpoznamy po kilku cechach oraz informacjach zamieszczonych na opakowaniu (które również ma znaczenie – najlepiej wybierać hermetycznie zapakowane paliwo, np. w workach, które dzięki przechowywaniu w odpowiednich warunkach nie zawilgotnieje i nie straci swoich właściwości). Przy zakupie pelletu należy zwrócić uwagę na jego wymiary, zwłaszcza średnicę granulek, która powinna wynosić 6 lub 8 mm oraz ich długość, która nie powinna przekraczać 40mm. Kolor granulatu powinien być zbliżony do naturalnego drewna, to samo dotyczy zapachu podczas spalania. Jeśli chodzi o skład granulek, to powinny być to wyłącznie naturalne surowce, czyli wióry drzewne, pozbawione chemicznych dodatków i lepiszczy. Z ekonomicznego punktu widzenia istotne znaczenie ma wartość opałowa paliwa, która w przypadku dobrego pelletu powinna wynosić nie mniej niż 18000 kJ. Na wydajność opału wpływa również obecność popiołu oraz wilgotność, których zawartość nie powinna przekraczać odpowiednio 0,3% i 6%. Ponadto odwiedzając skład opału, warto także zwrócić uwagę na wartości paliwa takie jak ciepło spalania oraz gęstość nasypowa. Dobrą praktyką jest zakup pelletu "na próbę", czyli w mniejszej ilości, by sprawdzić faktyczne właściwości danego opału i przekonać się, czy w dłuższej perspektywie okaże się on dobrą inwestycją.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz