facebook

Rolniczki w Europie

05/12/2017
0 komentarzy

Według ostatnich badań Eurostatu ok. 30% gospodarstw w Unii Europejskiej należy do kobiet. Szacuje się, że w Polsce co 5 gospodarstwo kierowane jest przez kobietę.

Choć liczba pracujących na roli kobiet zwiększa się, nadal jest to sektor zdominowany przez mężczyzn. Pracujące na roli kobiety pełnią nie tylko rolę gospodyń i pań domu, których zadaniem jest gotowanie dla rodziny, dbanie o obejście, czy pomoc w lżejszych pracach. Coraz częściej Panie są właścicielkami i szefowymi całych gospodarstw. Według badań w całej Unii Europejskiej ok. 30% gospodarstw jest zarządzanych przez kobiety. Odsetek ten jest różny dla różnych krajów – w Holandii jest to tylko 5%, natomiast np. na Litwie w rękach kobiet jest prawie połowa (47%) gospodarstw rolnych.

Gospodarstwo zarządzane przez kobietę ma średnio 6,4 hektara, podczas gdy gospodarstwa zarządzane przez mężczyzn mają średnio 14,4 ha. Jak mówią badania, tylko 4,9% właścicielek gospodarstw jest w wieku poniżej 35 lat. Młodych mężczyzn jest jednak niewiele więcej ponieważ zaledwie 6,4%. Unia Europejska podejmuje szereg działań, by zachęcić młode kobiety do pozostania na wsi i rozpoczęcia tam swojej działalności. Młodych zachęcić mają dotacje, które coraz chętniej przyznawane są rolnikom z pasją, wizją i chęcią do unowocześniania produkcji.

UE nakłania także wszystkie państwa członkowskie do kontrolowania sytuacji kobiet na wsiach. W wielu regionach jest ona bardzo trudna – kobiety skarżą się na niskie zarobi, brak wsparcia samorządów, czy utrudniony dostęp do żłobków i przedszkoli. 

Powiązane artykuły

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz