facebook

UE skontroluje dobrostan zwierząt w Polsce

05/10/2017
0 komentarzy

Kontrolerzy z Europejskiego Trybunału Obrachunkowego będą kontrolować, czy w 5 państwach UE przestrzegane są odpowiednie warunki życia, transportu oraz uboju zwierząt.

Kontrolerzy wezmą pod lupę pięć państw – Polskę, Rumunię, Francję, Włochy i Niemcy. Będzie to pierwsza taka kontrola w UE. Kontroli będą podlegały zwierzęta gospodarskie. Według szacunków w całej Unii hodowanych jest 4,5 mld kurcząt, indyków i kur niosek oraz 330 mln świń, krów, kóz i owiec. Kontrolerzy sprawdzą, w jakich warunkach te zwierzęta żyją w gospodarstwach, jak wyglądają warunki ich transportu oraz uboju.

Unia Europejska w budżecie na lata 2014-2020 przewidziała budżet na tzw. płatności z tytułu dobrostanu zwierząt w wysokości ok 1,5 mld euro. Mają one wspomóc utrzymanie dobrostanu zwierząt, który będzie wykraczał poza minimalne wymagania.

Jak mówi odpowiedzialny za kontrolę członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Janusz Wojciechowski -  Unijni obywatele przywiązują coraz większą wagę do dobrostanu zwierząt, a w UE mamy jedne z najwyższych na świecie standardów w tym zakresie. Kontrola, którą przeprowadzi Trybunał, będzie okazją do sprawdzenia, czy standardy te są wcielane w życie.

Sprawozdanie z kontroli zostanie opublikowane pod koniec 2018 r. 

Powiązane artykuły

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz