facebook

Zdrowie ukryte w kiszonkach

28/11/2017
0 komentarzy

W okresie jesienno-zimowym, kiedy nie mamy dostępu do świeżych, aromatycznych warzyw i owoców ich świetnym zamiennikiem są mrożonki oraz kiszonki. Te drugie to prawdziwy zastrzyk witaminy i minerałów, który pomoże zimą cieszyć się dobrym zdrowiem!

Jakie produkty nadają się do kiszenia?

W Polsce najbardziej popularne są kiszone ogórki oraz kapusta, jednak warto wiedzieć, ze kisić można niemal wszystko! Coraz większą popularność zdobywają kiszone patisony, papryka, oliwki, czosnek, cukinia, cebula, grzyby, pomidory, czy kalafior. Kisić można też owoce. Kiszone śliwki i jabłka świetnie komponują się chociażby z daniami mięsnymi.

Dlaczego kiszonki są tak zdrowe?

Produkty kiszone są mniej kaloryczne gdyż obecne w nich węglowodany fermentują do kwasów, ale są tak samo bogate w składniki minerale i witaminy, jak produkty świeże. Są ponadto świetnym źródłem błonnika i niezwykle zdrowych bakterii fermentacji mlekowej, które zbawiennie działają na jelita – regulują skład mikroflory i chronią przed rozwijaniem się bakterii gnilnych. Kwaśne środowisko kiszonek sprzyja stabilności witaminy C i A, powstają z nich też witaminy z grupy B. Obecna w produktach acetylocholina obniża ciśnienie i wpływa korzystnie na serce, a kwas mlekowy przywraca i pomaga zachować w organizmie równowagę kwasowo-zasadową. Kwas mlekowy ponad to oczyszcza organizm i wzmacnia system odpornościowy, co w sezonie jesienno-zimowym jest niezwykle ważne. Równie wartościowy, jak same kiszone produkty, jest sok z kiszonek, ponieważ w miarę fermentacji przenika do niego coraz więcej cennych składników. Kiszonki najlepiej jeść na surowo, ponieważ obróbka termiczna zabija częściowo dobroczynne bakterie i obniża poziom witaminy C.

Kupować, czy robić samodzielnie?

Najbardziej wartościowe są oczywiście kiszonki przygotowane samodzielnie. Te przygotowywane przemysłowo mają zazwyczaj przyspieszony proces fermentacji, a więc mają mniej dobroczynnych składników, niż te, w których fermentacja przebiega naturalnym tempem. Produkty gotowe są także zazwyczaj konserwowane specjalnymi środkami.

Kto powinien uważać na kiszonki?

Minusem kiszonek jest spora ilość soli. Wiadomo, że szkodzi ona w nadmiarze, więc kiszonki warto jeść regularnie, ale nie przesadzać z ich ilością (zwłaszcza gdy borykamy się z nadciśnieniem). Na produkty kiszone powinni uważać także alergicy – jeśli jesteśmy uczuleni np. na świeżą paprykę, nie powinniśmy sięgać po nią również w postaci kiszonej. Kiszonki nie są zalecane również osobom z chorobami układu trawiennego, u których konieczne jest stosowanie diety lekkostrawnej, w której produkty świeże zastępuje się produktami gotowanymi. 

Powiązane artykuły

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz