facebook

Wieś Polska jako jedna z pierwszych na świecie przywitała nowy rok!

31/12/2015
0 komentarzy

Jak podało dziś TVP Info, jedną z pierwszych miejscowości na Świecie, które przywitały już nowy rok, jest wieś o nazwie Poland, leżąca na pacyficznej wyspie Kiribati.

 

W wiosce Polska mieszka ok. 450 osób i mają bardzo blisko do miejscowości Londyn, Paryż i Banana. Zajmują się wydobyciem soli i rybołówstwem.

Wioskę nazwano Poland aby uczcić naszego rodaka Stanisława Pełczyńskiego, pracującego na amerykańskim statku przewożącym koprę. Pełczyński trafił na wyspę, gdy jej mieszkańcy mieli problemy z nawadnianiem plantacji palmowych. Pomógł im rozwiązać problem i na jego cześć wieś otrzymała taką nazwę. Jest tam nawet kościół pod wezwaniem św. Stanisława oraz Zatoka Świętego Stanisława.

 

Wioska zmaga się ze stale podwyższającym się poziomem wód oceanicznych i istnieje ryzyko, że za ok. 50-100 lat może zostać całkowicie zalana.

 

Jak widać można się doszukać analogi i podobieństw do sytuacji i warunków panujących w naszym Kraju. Faktem pozostaje, że wieś Poland istnieje i zmaga się podobnie jak nasz kraj z problemami wynikającymi z położenia geograficznego.

U nas są to dodatkowo problemy dotyczące swobodnej wymiany towaru, dopłat, wyrównania szans na rynkach międzynarodowych, zbytu, popytu, i wiele innych.

Wszystkim naszym sympatykom życzymy aby ten nadchodzący rok był lepszy, by wszystkie plany się spełniły oraz byśmy za rok mogli mówić o samych sukcesach!

(pp)

na podstawie, TvpInfo, Wikipedia, Onet

fot. google maps 

 

 

Powiązane artykuły

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz