facebook

Zasiłek chorobowy z KRUS

27/10/2017
0 komentarzy

Każdemu rolnikowi, który jest ubezpieczony w KRUS oraz jego domownikom przysługuje zasiłek chorobowy na czas niezdolności do pracy. Co musisz o nim wiedzieć?

Nieprzerwanie od 2009 r. kwota za 1 dzień niezdolności do pracy wynosi zaledwie 10 zł. Niezdolność ta musi trwać ciągiem przez minimum 30 dni, by móc ubiegać się o świadczenie. Podstawowy „okres zasiłkowy” nie może być dłuższy niż 180 dni.

Zasiłek przysługuje każdemu rolnikowi lub domownikowi, który jest ubezpieczony w KRUS co najmniej od 12 miesięcy. Do tego okresu nie jest wliczony czas podlegania innemu ubezpieczeniu. Wyjątkiem jest sytuacja ubiegania się o zasiłek chorobowy z tytułu wypadku przy pracy rolniczej.

Rolnikowi lub domownikowi, którzy podlega ubezpieczeniu chorobowemu, macierzyńskiemu lub wypadkowemu do okresu podstawowego pobierania zasiłku wlicza się natomiast okres pobierania świadczenia z tytułu innego ubezpieczenia. Łączny okres pobierania zasiłku nie może przekroczyć 180 dni. Do jednego okresu zasiłkowego KRUS wlicza: wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy z powodu choroby i okresy poprzedniej niezdolności spowodowane tą samą chorobą jeśli przerwa ponownego wystąpienia niezdolności nie przekraczała 60 dni. 

Powiązane artykuły

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz