facebook

Zachowaj ostrożność podczas żniw!

06/07/2017
0 komentarzy

Okres letni to dla wielu czas wypoczynku, jednak dla rolników to przede wszystkim okres wytężonej pracy związanej ze zbiorem plonów. Policja oraz KRUS przypominają o zachowaniu ostrożności podczas żniw.

„Policjanci na terenie całego kraju interweniują w związku z wypadkami przy wykonywaniu prac polowych, czy też obsłudze maszyn rolniczych. Rutyna oraz przyzwyczajenia niejednokrotnie wygrywają ze zdrowym rozsądkiem i zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa (…).” – mówi Paweł Witzberg z Komendy Powiatowej Policji w Obornikach.

W czasie żniw wykorzystywane są maszyny, które przy nieumiejętnej lub nieuważnej obsłudze mogą nieść ze sobą wiele zagrożeń. Jednym z tragiczniejszych przykładów jest zeszłoroczny wypadek 17-letniego chłopaka, który zmarł na miejscu w wyniku obrażeń doznanych po wciągnięciu przez prasę rolniczą. Wiele wypadków, wg. inspektorów wynika również z pośpiechu, nieprawidłowej organizacji pracy, przemęczenia, czy zwyczajnego lekceważenia zasad bezpieczeństwa. Czasami również powodem mogą być niesprawne maszyny rolnicze.  Osobną kwestią są wypadki drogowe, głównie z udziałem poruszających się po nich kombajnów.

By zminimalizować ryzyko wypadku należy przed rozpoczęciem pracy sprawdzić stan techniczny pojazdów, maszyn, czy narzędzi, pracować z wszelkimi, zalecanymi przez producentów osłonami, zadbać o odpowiedni ubiór roboczy, a także nie dopuszczać do wykonywania prac osób bez uprawnień (np. do prowadzenia pojazdów), osób pod wpływem alkoholu, czy dzieci.

Mimo wielu kampanii informacyjnych ilość wypadków dzieci w gospodarstwach nadal jest duża. Wypadki, w których biorą udział najmłodsi członkowie rodziny to najczęściej: upadki, wpadnięcia do niezabezpieczonych otworów, pogryzienia przez zwierzęta, skaleczenia, oparzenia, porażenia prądem, zatrucia chemikaliami, wypadki podczas jazdy ciągnikami, jazdy na stertach siana, czy słomy, przy koszeniu trawników, urazy spowodowane przez narzędzia (np. kosy, czy siekiery). Apelujemy więc o rozsądek w czasie żniw, a także o zapewnienie dzieciom odpowiedniej opieki na czas prac polowych.

Jednak wg. danych KRUS wypadków z udziałem rolników zdarza się coraz mniej. W 2006 roku było ich ponad 20 tys. natomiast w roku ubiegłym - 17 648.

Powiązane artykuły

27/10/2017
0 komentarzy

Zasiłek chorobowy z KRUS

17/08/2017
0 komentarzy

Zbiory zbóż nadal trwają

25/07/2017
0 komentarzy

Niski obrót ubiegłorocznym ziarnem

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz