facebook

Pomoc dla rolników ze stref ASF!

18/07/2017
0 komentarzy

Jeszcze tylko do 28 lipca rolnicy z terenów objętych Afrykańskim Pomorem Świń mogą składać wnioski o otrzymanie 100 tys. zł wsparcia. Pomoc Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeznaczona jest dla rolników którzy rezygnują z chowu świń i rozpoczynają nową działalność pozarolniczą.

Warunkiem otrzymania pieniędzy jest przede wszystkim wielkość ekonomiczna gospodarstwa, która nie może być większa niż 15 tys. euro. Dodatkowo rolnik musi zaprzestać produkcji trzody chlewnej na kolejne 5 lat. Pomoc mogą otrzymać nie tylko rolnicy zarządzający gospodarstwem, ale także ich małżonkowie i domownicy, którzy są ubezpieczeni w KRUS co najmniej 24 miesiące od daty złożenia wniosku. Warunkiem jest również to, że rolnik ubiegający się o pomoc musi w roku złożenia wniosku lub w poprzednim uzyskać płatności obszarowe.

 Dofinansowanie będzie wypłacane w dwóch transzach – pierwszą o wysokości 80 tys. zł rolnik otrzyma w ciągu 9 miesięcy od daty wydania pozytywnej decyzji ARIMR. Kolejne 20 tys. zostanie przyznane po zakończeniu realizacji biznesplanu, na co rolnik ma 3 lata.

O decyzji o przyznaniu pomocy będzie decydowała nie kolejność zgłoszeń, ale suma punktów przyznawanych na podstawie informacji zawartych we wniosku. Premiowane są przedsięwzięcia innowacyjne, czy tworzące nowe miejsca pracy. Na dodatkowe punkty mogą również liczyć rolnicy, którzy mają poniżej 40 lat, czy Ci, którzy mieszkają na terenach o dużym bezrobociu.

Wnioski o przyznanie "Pomocy na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich" należy składać do 28 lipca br. W regionalnych oddziałach ARiMR. 

Powiązane artykuły

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz